Zespół w Poznaniu

Kierownik projektu

Magdalena Wrembel jest profesorką na Wydziale Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz zastępczynią kierownika Bilingualism Matters@Poznań. Jej główne obszary badawcze obejmują dwujęzyczność i wielojęzyczność, akwizycję trzeciego języka, fonetykę i fonologię oraz wpływy międzyjęzykowe w akwizycji fonologicznej L3. Współorganizowała wiele międzynarodowych konferencji i aktywnie uczestniczyła w kilku grantach badawczych.  

Stażyści post-doc

Krzysztof Hwaszcz jest pracownikiem naukowym ADIM na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego główne obszary badawcze obejmują interfejs składnia-semantyka, leksykon mentalny, fonetykę i fonologię oraz składnię w perspektywie teoretycznej. Krzysztof napisał pracę doktorską na temat przetwarzania słów złożonych i organizacji leksykonu mentalnego. Jest również związany z Uniwersytetem Wrocławskim w konsorcjum CLARIN. 

Hanna Kędzierska jest pracownikiem naukowym ADIM na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na stanowisku post-doktorskim. Jej główne zainteresowania badawcze obejmują psycho- i neurolingwistykę, wielojęzyczność oraz przetwarzanie języka figuratywnego. Rozprawę doktorską napisała na temat przetwarzania mowy o obcym akcencie, skupiając się na danych uzyskanych za pomocą techniki event-related brain potentials. 

Kamil Malarski jest pracownikiem naukowym ADIM na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kamil jest wykształcony w zakresie socjolingwistyki, lingwistyki terenowej, fonologii laboratoryjnej i akwizycji języka. Jego najnowszym zainteresowaniem badawczym jest wielojęzyczność. W naszym projekcie bada mowę L3 norweską i L3 polską. Próbuje zbadać, czy zróżnicowanie akcentów obcojęzycznych w polskim i norweskim ma związek z parametrami społecznymi i kulturowymi mówców. 

Tristan Czarnecki-Verner jest pracownikiem naukowym CLIMAD na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego zainteresowania badawcze obejmują sekwencje obstrukcyjne w języku polskim i w innych językach. Wykorzystuje techniki akustyczne, neuro- i psycholingwistyczne, aby ocenić, jak ludzie wytwarzają, postrzegają i przyswajają sekwencje spółgłoskowe. Jego długoterminowym celem jest stworzenie narzędzi autodydaktycznych, które pomogą uczącym się nabyć kompetencje w zakresie przetwarzania i produkcji artykulacyjnie złożonych sekwencji dźwiękowych.   

Współpracownicy

Anna Balas jest profesorem uniwersyteckim na Wydziale Anglistyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Prowadzi badania nad percepcją i produkcją mowy w akwizycji drugiego i trzeciego języka, a szczególnie interesuje się systemami samogłoskowymi. Anna promuje badawcze podejście do dwujęzyczności i wielojęzyczności w ramach Bilingualism Matters@Poznań. 

Jarosław Weckwerth jest starszym wykładowcą na Wydziale Anglistyki UAM. Jego zainteresowania badawcze obejmują fonetykę, socjolingwistykę oraz wykorzystanie technologii w nauczaniu językoznawstwa. Publikował na temat różnych aspektów polskiej i angielskiej fonetyki i fonologii, takich jak charakterystyka spektralna polskich i angielskich samogłosek, nabywanie fonologii L2 i modeli wymowy w EFL. 

Sylwiusz Żychliński jest adiunktem na Wydziale Anglistyki UAM. Jego zainteresowania badawcze obejmują głównie aspekty polsko-angielskiej składni porównawczej, choć ostatnio podjął tematy związane z akwizycją składni w drugim i trzecim języku. Interesuje się również zjawiskiem gradientowej akceptowalności i jego związkiem z teoriami składni. 

Karolina Rataj jest adiunktem na Wydziale Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się fonologią korpusową i socjofonetyką. Interesuje się również statystyką, starając się być świadomym użytkownikiem ilościowych metod analizy danych.

Kamil Kaźmierski jest adiunktem na Wydziale Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się fonologią korpusową i socjofonetyką. Interesuje się również statystyką, starając się być świadomym użytkownikiem ilościowych metod analizy danych.

Jolanta Sypiańska jest pracownikiem naukowym ADIM na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Związana jest również z Uniwersytetem Szczecińskim. Prowadzi badania nad wpływami międzyjęzykowymi w percepcji i produkcji mowy w akwizycji drugiego i trzeciego języka. Jej szczególnym zainteresowaniem badawczym pozostaje wpływ języków obcych na język rodzimy.

Witosław Awedyk jest pracownikiem naukowym ADIM na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest także adiunktem na Uniwersytecie Szczecińskim, gdzie pełni funkcję koordynatora kierunku filologia norweska na Wydziale Humanistycznym. Jego zainteresowania badawcze obejmują głównie aspekty angielsko-norweskich studiów kontrastywnych z zakresu socjolingwistyki, pragmalingwistyki oraz przekładoznawstwa.

Asystenci-doktoranci

Zuzanna Cal jest doktorantką w zakresie językoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jej zainteresowania badawcze obejmują wielojęzyczność i przyswajanie trzeciego języka, fonetykę i fonologię, wpływy międzyjęzykowe, a także drift i zanikanie L1. W swojej pracy doktorskiej bada wpływy międzyjęzykowe w percepcji i produkcji spółgłosek przystankowych przez trójjęzycznych użytkowników języka polskiego, angielskiego i norweskiego.

Anna Skałba is a PhD student in linguistics at Adam Mickiewicz University in Poznań, Poland. Her research interests focus on bilingualism and multilingualism. She is especially interested in cross-linguistic influence in syntax and phonology, as well as in processes underlying language production and comprehension. She is writing her dissertation on the representation of syntactic constructions in the mind of French-English bilinguals. 

Justyna Gruszecka jest doktorantką w dziedzinie językoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Naukowo interesuje się dwujęzycznością, przetwarzaniem języka afektywnego w dwujęzycznościa, neurojęzykoznawstwem oraz percepcją sztucznej inteligencji w kontekście języka nacechowanego emocjonalnie. W swojej pracy doktorskiej planuje badać postrzeganie kontentu emocjolanie nacechowanego w dwujęzyczności, w kontekście interakcji człowiek - sztuczna inteligencja. Do projektu ADIM dołączyła we wrześniu 2023.

Asystentka-studentka

Agnieszka Pludra jest studentką studiów magisterskich na kierunku lingwistyka obliczeniowa na Wydziale Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jej zainteresowania badawcze dotyczą fonetyki i fonologii, akwizycji drugiego i trzeciego języka oraz przetwarzania języka naturalnego. Ostatnio Agnieszka badała skuteczność treningu wymowy wspomaganego gestami w przyswajaniu wzorców akcentowych w drugim języku.

Angelika Walczak jest studentką kierunku Language, Mind, Technology na Wydziale Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie pomaga przy projekcie ADIM. W swojej pracy magisterskiej zajmuje się przetwarzaniem stereotypów przez osoby dwujęzyczne.

Konsultanci

Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk jest profesorką zwyczajną i prorektorką ds. badań naukowych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest autorką wielu publikacji (ok. 160) z zakresu fonologii, fonetyki i akwizycji języka. W swoich pracach realizuje i propaguje naturalną lingwistyczną koncepcję języka. Była stypendystką Senior Fulbrighta (University of Hawai'i at Manoa) oraz visiting scholar na Uniwersytecie Wiedeńskim.  

pl_PLPolski
Powered by TranslatePress